De mest sandsynlige efterfølgere til Justin Trudeau lover mere af det samme.
Der er i alt seks kandidater, der kæmper om at overtage posten som leder af Canadas Liberale Parti efter Justin Trudeau, som har meddelt, at han trækker sig både som partileder og premierminister.
Canada står nu uden en klar leder, mens en handelskrig med USA er under opsejling.
Canada står nu uden en klar leder, mens en handelskrig med USA er under opbygning. To kandidater fremstår som dem, der har størst chance for at efterfølge Trudeau.
Det lover ikke godt for Canada og det liberale parti, da disse kandidater på mange måder repræsenterer mere af den samme politik, som gjorde Trudeau så upopulær.
Den tidligere chef for Bank of Canada, Mark Carney, er en af kandidaterne. Han har det grønne skifte på hjernen og synes at tro, at kampen for at redde klimaet også kan reparere økonomien og knuse Donald Trump i den kommende handelskrig.
Det siger Terry Newman i National Post.
Fredag holdt Mark Carney en politisk annoncering på Pier 21 i Halifax, hvor han i bund og grund fortalte canadierne, at hans plan for at bekæmpe Trumps toldsatser og hans plan for at løse Canadas økonomiske problemer er én og samme ting – en grøn økonomi.
Carney fortalte de fremmødte, at en af grundene til, at det liberale parti, som han selv leder, er nødt til at vinde det kommende føderale valg, der afholdes til efteråret, er de forestående toldsatser fra USA’s præsident Donald Trump. »I tider som disse har vi brug for seriøst lederskab og en seriøs plan,« sagde han.
Så hans seriøse plan er at gå all in på »grøn industri«. Men først sagde Carney, at han håbede, at de forhandlinger, som tre ministre havde haft med Trumps border czar Tom Homan, kunne lykkes.
Som vi nu ved: De forhandlinger var totalt mislykkede.
Derefter viste Carney os sine kort, skriver Newman.
Han foreslog, at Canada skulle gribe denne »mulighed for at styrke vores økonomi« med grønne initiativer.
Det er fordi, sagde han, at USA »fjerner blikket fra nogle store spørgsmål« – læs, klimaforandringer – »som vil være grundlæggende, ikke kun for vores planets fremtid, men også for virksomhedernes konkurrenceevne. Så lad os udnytte det og komme videre.«
Det er velkendt, at Canada under Trudeau har ført an i det våde vanvid, der har ramt Vesten. Så det er næsten overraskende, at Carney ikke også ser store muligheder i såkaldt kønsbekræftende behandling.
Når alt kommer til alt: Trump har »mistet fokus« på de vigtige ting på dette område, såsom lemlæstelse og sterilisering af børn og ødelæggelse af familier. Dette er en mulighed for Canada!
Ifølge Carney afhænger »at hjælpe hårdtarbejdende familier med at komme videre,« »at øge canadiske virksomheders konkurrenceevne« og »at opbygge den stærkeste økonomi i G7″ alt sammen af, »hvordan canadierne tager deres del af ansvaret for at håndtere klimaforandringerne.«
Så kommer han med nogle løfter:
»Min regering vil straks fjerne forbrugernes CO2-skat.
»Men vi stopper ikke der. I stedet vil vi skabe et system af incitamenter, der belønner canadierne for at træffe grønnere valg, så du ikke længere skal betale mere for at tanke din bil eller opvarme dit hjem, men bliver belønnet, når du vælger energieffektive apparater, en elbil eller isolering til dit hjem.
»Vi vil få de store forurenere til at betale for det.«
Newman påpeger, at Carney ser ud til at have glemt nogle vigtige detaljer. For det første vil forurenende virksomheder, som pådrager sig ekstra omkostninger, kun sende disse omkostninger direkte videre til kunderne i form af højere priser.
For det andet: De incitamenter, Carney taler om, findes allerede. Mange stater giver tilskud til såkaldt klimavenlige foranstaltninger, som f.eks. støtte til køb af batteridrevne biler og bedre isolering af huse.
Som Newman udtrykker det: »Canadierne bør bede om at se regnestykket fra den tidligere chef for Bank of Canada om dette.«
Carneys hovedmodstander er Chrystia Freeland, som mange af Documents læsere vil genkende. Hun var Trudeaus vicepremierminister og finansminister, før hun tog sin afsked i december 2024. Årsagen til hendes afgang var blandt andet uenighed om, hvordan man skulle håndtere Trumps trusler om told.
Freeland var central i tyranniet mod lastbilchaufførerne. De fredelige demonstranter fik lukket deres bankkonti, og finansieringen blev indefrosset. Freeland sidestillede fundraising til demonstranterne med hvidvaskning af penge og finansiering af terrorisme.
Senere var Freeland i centrum for Trudeau-regeringens indførelse af Nødloven, på grund af nogle fredelige demonstrationer. Denne beslutning blev senere anerkendt som ulovlig af en føderal domstol.
Freeland repræsenterer alt det, der gik galt under Trudeaus alt for lange embedsperiode. Både hun og Carney repræsenterer mere af det samme.
Bare for at toppe det hele: Freeland har siddet i bestyrelsen for World Economic Forum i årevis og er dermed tæt knyttet til Bond-skurken Klaus Schwab, ligesom Trudeau, der var tidligere Young Global Leader i WEF.
Dette er situationen i det liberale parti i Canada. Heldigvis er der valg i Canada i år, og valget skal afholdes senest den 20. oktober, men kan fremrykkes. Alt tyder på, at det liberale parti bliver nødt til at forlade regeringen efter valget.
Men trods alt: Der er næsten ni måneder til valget, og der kan ødelægges meget i et land på så lang tid. Det er dog fuldt ud muligt, at der kommer nye mistillidsvotum til regeringen, som ikke har kontrol over parlamentet.
Under alle omstændigheder vil det tage mange år at reparere alle de skader, Justin Trudeau og Det Liberale Parti har påført Canada.
Købe hos Tales: Sådan døde Danmark Købe hos Saxo: Sådan døde Danmark