Nyt

Vælgerne i Grønland skiftede fra centrum-venstre til centrum-højre og valgte to partier, der ønsker større frihed, herunder selvstændighed. Det liberale Demokraatit blev det største parti med 29,9 procent, og selvstændighedspartiet Naleraq blev nummer to med 24,5 procent. Dette er en bevægelse i Trumps retning.

De to dominerende partier i den nuværende nationalforsamling, Inuit Ataqatigiit og Siumut, fik henholdsvis 21,4 og 14,7 procent af stemmerne.

Tyngdepunktet er flyttet til højre. Vælgerne viste tydeligt, at de ønsker forandring. Siumuts leder var klar over situationen:</p

Her indrømmede statsminister Múte B. Egede åbent, at han havde tabt valget:

“Vi respekterer valget. Jeg er så glad for, at så mange mennesker gik hen og stemte.”

.

Den afgående finansminister og formand for Siumut, Erik Jensen, så alvorlig ud, da han satte ord på resultatet:

“Jeg tager det fulde ansvar,” sagde han.

“Jeg tager det fulde ansvar,” sagde han:

Lederen af Demokraatit, Jens-Frederik Nielsen, siger, at de skal bevæge sig langsomt.

Jens-Frederik Nielsen understregede dog i debatten, at der er behov for en “rolig kurs” over for USA, og at der er behov for at “bygge et fundament”, før det er tid til at tale om statsdannelse.

Fra Det Hvide Hus kan Trump betragte sig selv som tilfreds. Valget gik i hans retning.

 

https://www.berlingske.dk/indland/den-politiske-virkelighed-er-vendt-op-og-ned-i-groenland-taenk-at-vi